Vaikams apie Jonines: tradicijos ir papročiai

Joninės yra viena iš gražiausių ir magiškiausių lietuviškų švenčių, turinti gilią istoriją ir daugybę įdomių tradicijų. Tai puikus laikas ne tik patiems švęsti, bet ir perduoti šias tradicijas savo vaikams. Šiame straipsnyje pateiksime pavyzdžių kaip įdomiai supažindinti vaikus su Joniniu švente.

5 min skaitymo

Joninės vyksta kiekvienais metais birželio 23-24 dienomis ir yra susijusi su vasaros saulėgrįža, kai diena yra ilgiausia, o naktis – trumpiausia.

Pasakojimai ir legendos

Vaikai mėgsta pasakas ir istorijas. Pradėkite nuo paprastų pasakojimų apie Joninių nakties stebuklus:

- Paparčio žiedo legenda: Papasakokite vaikams apie stebuklingą paparčio žiedą, kuris pražysta tik Joninių naktį ir suteikia ypatingų galių. Pasak legendos, jį suradus galima atrasti didžiausią gyvenimo laimę.

- Saulės ir mėnulio pasaka: Sukurkite istoriją apie saulės ir mėnulio draugystę. Akcentuokite, kad per Jonines švenčiama vasaros saulėgrįža, kai diena būna igiausia, o naktis - trumpiausia.

-Pagonių tikėjimas: Papasakokite vaikams, kad anksčiau žmonės tikėjo dievais susijusiais su gamtos jėgomis. Vaikams bus smalsu išgirsti jų pavadinimus, trumpas istorijas apie juos. Perkūnas - griaustinio ir audros dievas, Gabija - ugnies deivė, Žemyna - žemės deivė ir t.t.

Šokinėjimas per laužą

Laužai yra esminė Joninių dalis. Šokinėjimas per laužą laikomas sveikatos, jėgos ir sėkmės simboliu.

- Laužo kūrimo ritualas: Leiskite vaikams Jums padėti kurti pagrindinį Joninių laužą renkant ir įmetant šakeles. Laužą galite uždegti su palinkėjimais sau, šeimos nariams, draugams.

- Mažas lauželis arba šokinėjimas per žarijas: Sukurkite mažą, saugų lauželį arba padėkite keletą žarijų per kurias vaikai galėtų peršokti. Tikima, kad per Jonines ugnis valo ir gydo.

Vandens ritualai

Vanduo turi ypatingą reikšmę Joninių naktį:

- Maudymasis: Manoma, kad Joninių naktį vanduo turi gydomųjų savybių, tad būtina išsimaudyti upėse, ežeruose ar kitose vandens telkiniuose. Leiskite vaikams maudytis tik su suaugusiųjų priežiūra.

- Žaidimai su vandeniu: Eikite prie upės ar ežero ir kartu su vaikais plukdykite mažus vainikėlius ant vandens. Manoma, kad jei vainikas išplaukia toli, laukia sėkmė ir laimė.

- Rytinis prausimasis: Papasakokite vaikams apie Joninių rytą ir kartu prauskitės ryto rasa, kad būtumėte visus metus sveiki.

Gamtos stebuklai

Joninių naktį gamta atgyja stebuklais:

- Gamtos stebėjimas: Leiskite vaikams stebėti naktinę gamtą, ieškoti šviečiančių jonvabalių, klausytis paukščių giedojimo.

- Saulėlydis ir saulėtekis: Per Jonines saulėlydis ir saulėtekis ypač įspūdingi. Vaikai gali stebėti saulės spalvų pokyčius ir jos kelionę per dangų.

-Mėnulis ir žvaigždės: Jei naktis giedra, galima stebėti mėnulį ir žvaigždes. Supažindinkite vaikus su mėnulio fazėmis ir žvaigždynų pavadinimais.

Kūrybiniai užsiėmimai

Įtraukite vaikus į kūrybines veiklas, susijusias su Joninėmis:

- Piešimas ir spalvinimas: Pasiūlykite vaikams piešti Joninių simbolius – laužus, vainikus, gėles.

- Papuošimų kūrimas iš gamtos medžiagų: Naudodami akmenukus, kriaukles, šakeles ir lapus vaikai gali kurti įvairius papuošalus ar koliažus.

- Gamtos figūros: Paprašykite vaikus sukurti įvairias figūras panaudojant šakeles, žoleles, gėlytes. Tai gali būti saulė, mėnulis ir kiti su Joninių švente susiję simboliai.

Linksmybės

Joninių šventėje daug dainuojama, grojama liaudiška muzika ir šokama. Tai laikas džiaugtis ir linksmintis su šeima ir draugais:

- Muzika ir šokiai: Klausykitės tradicinių Joninių dainų ir mokykite vaikus šokti liaudies šokius.

- Karaokė: Surenkite Joninių karaokę su tradicinėmis lietuviškomis dainomis.

- Gamtos instrumentai: Parodykite vaikams, kad iš kai kurių žolių prapūčiant orą per jų kraštus galima išgauti švilpynes. Kad pripilus į dėžutes, buteliukus smėlio ar akmenukų pagaminami barškučiai. Kratant kankorėžius ar daužant akmenukus išgaunami ritmai.

-Lankymasis kultūriniuose renginiuose: Jonines švenčia visi Lietuvos miestai. Pasidomėkite kokie renginiai bei pramogos vyksta šalia Jūsų ir būtinai apsilankykite kartu su vaikais.

Skanus maistas

Joninės neapsieina be gardžių vaišių:

- Vaišių ruošimas: Įtraukite vaikus į maisto gaminimą, pasiūlykite kartu serviruoti stalą.

- Iškylos gamtoje: Surenkite iškylą su tradiciniais patiekalais ir vaišinkitės gamtoje.

Moksliniai eksperimentai

Joninės gali būti puiki proga atlikti smagius mokslinius eksperimentus:

- Šviesos ir šešėlių tyrimai: Joninės švenčiamos ilgiausią metų dieną, todėl tai puiki proga tyrinėti saulės šviesą ir šešėlius. Galima stebėti kaip keičiasi šešėliai dienos metu, gaudyti ,,saulės zuikius" panaudojant veidrodėlį ar sukurti saulės laikrodį bei fiksuoti besikeičiančią saulės padėtį.

Joninės yra puikus metas praleisti laiką kartu su šeima ir supažindinti vaikus su mūsų kultūros turtais ir tradicijomis. Šios paprastos ir smagios veiklos padės vaikams suprasti Joninių prasmę ir papročius, suteiks daug džiaugsmo ir įsimintinų akimirkų. Linksmų ir magiškų Joninių Jūsų šeimai!

Kupoliavimas ir vainikų pynimas

Kupolės - tai ypatingos žolės, kurios renkamos prieš saulėtekį. Renkamos įvairios ramunės, jonažolės, kraujažolės ir kiti augalai. Manoma, kad šios žolės turi gydomųjų, magiškų savybių. Vainikų pynimas iš jų yra smagus ir kūrybingas užsiėmimas, kurį vaikai gali daryti kartu su jumis:

- Kupoliavimas: Kartu su vaikais eikite į pievas ir rinkite įvairias gėles ir žoles. Supažindinkite vaikus su jų pavadinimais.

- Pynimas: Parodykite, kaip pinti vainikus, ir leiskite vaikams eksperimentuoti su skirtingomis žolėmis, gėlėmis.

Burtai

Joninės - tai laikas, kai žmonės spėja ateitį ir galvoja norus.

- Norų piešimas: Pasiūlykite vaikams nupiešti arba užrašyti norą ir įmesti į laužą. Jei noras sudega ir išskrenda aukštai, jis būtinai išsipildys.

- Norai ir svajonės: Norint kad išsipildytų noras ar svajonė, pasiūlykite vaikams apeiti arba apibėgti kelis ratus aplink laužą.

Ši šventė yra žinoma keliais pavadinimais: Rasos, Kupolinės ir, žinoma, Joninės. Kiekvienas iš šių pavadinimų atspindi skirtingus šventės aspektus ir papročius. „Rasos“ primena apie ryto rasą, kuri šią naktį laikoma ypatinga ir stebuklinga. „Kupolinės“ siejamos su įvairiomis žolelių ir gėlių apeigomis, ,,Joninės'' siejamos su Jono krikštytojo gimimo diena. Joninės švenčiamos jau daugelį amžių ir turi gilias pagoniškas šaknis. Tai laikas, kai žmonės dėkoja gamtai už jos dosnumą, švenčia saulės grįžimą ir ieško stebuklų naktinėje gamtoje. Šios šventės metu atliekami įvairūs ritualai, kurie simbolizuoja gamtos atgimimą, derlių ir gyvybės ciklą. Štai keletas būdų, kaip lengvai ir įdomiai supažindinti vaikus su Joninių švente.

- Ugnies raštai: Parodykite vaikams kad šakelės ir lazdelės gali įkaisti. Pieškite ratus ir kitus ugnies raštus sukant šakeles.

-Vainikai: Pasipuoškite visa šeima vainikais ir surenkite smagią Joninių fotosesiją.

- Vandens eksperimentai: Švęsdami prie vandens vaikai kartu su suaugusiais gali tirti kurie daiktai plaukia, o kurie skęsta.

Atliekant eksperimentus su vandeniu, paaiškinkite vaikams apie vandens savybes ir stebuklingą jo reikšmę Joninių naktį.

Prenumeruokite naujienlaiškį, kad nepraleistumėte naujienų bei nuolaidų

Apsilankykite: www.chickimap.com

Sekite mus: